Fotovoltika – riešenie budúcnosti máte na dosah

Fotovoltika – riešenie, ktoré vás prekvapí

Fotovoltika je riešením, ktoré sa postará o výrobu Vašej vlastnej energie priamo zo slnka. Najmä dnes, kedy ceny energií stúpajú každoročne smerom nahor, je fotovoltika riešením, ktoré vám pomôže ušetriť nemalé financie. Fotovoltika, inak nazývaná i fotovoltaika, je investíciou s veľmi rýchlou návratnosťou už v priebehu pár rokov. Fotovoltické panely Vám pritom vydržia slúžiť veľmi dlho – až do 40 rokov od inštalácie.

Fotovoltika je riešením, ktoré šetrí prírodu. Hovoriť by sa dalo i o takzvanom zelenom či ekologickom riešení, ktoré využíva obnoviteľný zdroj energie – slnko na výrobu energie bez toho, aby dochádzalo k zaťažovaniu prírody. Získanú energiu pritom dokážete plnohodnotne využiť napríklad na vykurovanie, osvetlenie či bežnú prevádzku domu.

Na akom princípe funguje fotovoltika?

Fotovoltika či fotovoltická elektráreň je zariadením premieňajúcim slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Najvyužívanejším riešením fotovoltiky je fotovoltické riešenie typu on-grid, ktoré je priamo napojené na verejnú distribučnú sieť a má množstvo výhod. Využíva maximum prijatej slnečnej energie, ktorú premieňa na elektrickú energiu a tú nevyužitú posiela naspäť do siete.

Takže všetku energiu, ktorú Vaše fotovoltické panely vyrobia dokážete bez strát spotrebovať. Primárne nespotrebovanú energiu je možné odložiť do virtuálnej batérie a neskôr ju spotrebovať napríklad počas noci, kedy na fotovoltické panely nedopadá slnečné žiarenie. Pre maximálny úžitok fotovoltiky sa odporúča využívať všetky elektrické spotrebiče najmä počas dňa.

Ako z fotovoltiky vzniká energia?

Počas dňa slnečné lúče dopadajú na fotovoltické panely, v ktorých je svetelná energia premieňaná na jednosmerný prúd pomocou fotoelektrického javu. Nasleduje jej ďalšia premena na striedavý prúd a získanie vlastnej energie na všestranné využite vo Vašej domácnosti. Najčastejšie je využívaná na pohon elektrických spotrebičov, ako napríklad práčky, sušičky či umývačku riadu.

Fotovoltika je riešením budúcnosti, ktoré môže byť Vaše už dnes. Nejde pritom o žiadne alternatívne riešenie, ale o vedecky dlhoročne testovaný a prevádzkovaný systém využívajúci najmodernejšie technológie. S vhodným riešením pre Vašu domácnosť Vám radi pomôžeme, pozrite si aj naše tepelné čerpadlá či systém rekuperácie.